Prof. Dr. Şahin Kabay

Prof. Dr. Şahin Kabay

Ürolojik sorunlarınız hakkında danışmak için iletişime geçiniz.

PROSTATIN CERRAHİ TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM HoLEP

Holmiyum lazerle prostat enükleasyonu (HoLEP) prostat dokusunun tamamının Holmiyum laser kullanılarak çıkarılmasını sağlayan yeni bir kapalı cerrahi yöntemdir. HoLEP KAPALI olarak yapılan, AÇIK ameliyata benzer sonuçlar veren bir prostat ameliyatıdır. HOLEP ameliyatı, son yıllarda bütün Avrupa ülkeleri ve Amerika’da yaygın olarak kullanılmakta ve prostat tedavisinde yeni altın standart olarak görülmektedir. Hastanın hemen ertesi gün evine gidebilmesi, çok rahat idrar yapması, tekrarlama olasılığının olmaması ve ereksiyon üzerine zararının olmaması gibi avantajlar sağlar.

HOLEP ameliyatı, idrar kanalından girilerek yani kapalı olarak yapılır. Holmium Laserle sonradan büyümüş olan prostat dokusu ayrılarak çıkarılır ve geride prostat dokusu bırakılmaz. Lazerle kanamalar çok iyi kontrol edildiği için hasta çok az kan kaybeder. HOLEP ameliyatı, kalp akciğer ve yüksek tansiyon hastalığı olanlara da yapılabilir.

SIK SORULAN SORULAR

Cinsel Fonksiyonları Etkiler mi?

Holmium Lazerin prostat dokusunda oluşturduğu derinlik az olduğu için erkeklikle ilgili sinirlere zarar vermez, bu nedenle sertleşme üzerine hiçbir zararlı etkisi yoktur.

Hangi Büyüklükteki Prostat Holep Yöntemiyle Ameliyat Edilebilir?

Klasik kapalı yöntemler (TUR) veya plazmakinetik yöntemlerle ancak 80-100 cc büyüklüğündeki prostatlar ameliyat edilebilirken, HoLEP yöntemiyle daha büyük prostatlar ameliyat edilebilir. Büyük prostatlar için önerilen en iyi yöntemdir.

Holep Ameliyatından Sonra İdrar Kaçırma Olur mu?

HOLEP yöntemin de idrar tutmamızı sağlayan yapılar çok iyi korunduğu için idrar kaçırma görülmez. Nadiren bazı hastalarda sonda çekildikten sonra geçici idrar damlamaları görülebilir. Bu damlamalar ilaç ve eksersizlerle genellikle bir kaç gün içinde nadiren de bir kaç hafta içinde düzelir.  Kalıcı idrar kaçırma görülmez.

Holep Ameliyatı Sonrası Meni Gelir mi, İstenirse Çocuk Sahibi Olunabilir mi?

Prostat ameliyatlarının diğer çeşitlerin de görüldüğü gibi (Klasik TUR, Plazmakinetik veya diğer laser teknikleri) meni, mesane boynundan idrar kesesine gider, sonra idrar ile dışarı atılır. Bu durumun hastanın sağlığı üzerine hiçbir zararlı etkisi yoktur. Meni gelmeye devam ettiği için tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olunabilir.

HoLEP Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Holmium Laser ile AÇIK yönteme benzer sonuçlar KAPALI olarak elde edilir.

Büyümüş prostat dokusunun tamamı çıkarılır.

Hastanede kalış ve sonda süresi kısadır.

Kalp, akciğer, yüksek tansiyonu olan hastalarda tercih edilebilir.

Cinsel fonksiyonları etkilemez.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda da yapılabilir.

Bu konu hakkında doktorunuza danışınız

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn